29 listopada mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w obchodach 20 lat Podstrefy Kutno Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uroczystości odbywały się w Kutnowskim Domu Kultury (koniecznie odwiedźcie stronę internetową KDK!), a rozpoczęła je prezentacja filmu, w którym mogliśmy zaznajomić się z historią Kutna i poznać wiele osób, które przyczyniły się do niezwykłego sukcesu Miasta Róż.
Kutno 30 lat temu to miasto z upadłym przemysłem, prawie 30 procentowym bezrobociem, brakiem perspektyw i ucieczką młodych „za pracą” do innych miast. Wtedy też powstał pomysł postawienia na inwestycje zagraniczne i krajowe, które miały by być czynnikiem zmieniającym miasto. To wtedy powstały fundamenty koncepcji i rozpoczęła się trudna i żmudna praca wdrażająca ideę w czyn. Kamieniami milowymi były: utworzenie Kutnowskiej Strefy Przemysłowej, wykupy 200 ha gruntów i sukcesywne ich uzbrajanie, zorganizowanie Kutnowskiego Parku Agro-Przemysłowego, a w 2001 roku – powołanie Podstrefy Kutnowskiej ŁSSE, w której pierwszy inwestor postawił zakład w 2004 roku.
Kutno dziś to nowoczesny ośrodek przemysłowy z kilkudziesięcioma zakładami przemysłowymi, w tym ok. 20 w strefie ekonomicznej, a także silne i rozwijające się centrum logistyczne, wykorzystujące znakomitą lokalizację Kutna na mapie Polski i Europy.
Kilka spraw i refleksji szczególnie zapadło nam w pamięć:
- w czasie wystąpień wiele razy padły słowa o dumie z bycia mieszkańcem Kutna, także wiele razy padło wyznanie o miłości do tego miejsca – sukces Kutna to z pewnością wspólne dzieło wielu mieszkańców, działaczy samorządowych, urzędników, pasjonatów i miłośników miasta;
- sprawą niezwykłej wagi było umiejętne kontynuowanie i twórcze rozwijanie idei rozwoju miasta, która powstała na początku lat 90-ych i przez wszystkie kolejne władze miasta była realizowana, łącząc a nie dzieląc wokół niej wszystkich ludzi dobrej woli,
- wspomnienie o tym, jak w 2008 roku delegacja zarządu miasta pojechała do Hiszpanii na spotkanie z inwestorem, wracając zahaczyli o… Włochy, potem Strasburg, podróż trwała od niedzieli do czwartku, spotkali się z czterema inwestorami, z których trzech zainwestowało w zakłady w Kutnie (rekord Guinnessa? 😊),
- porywająca historia tworzenia Strategii marki Miasta Kutno „Kutno – miasto róż”, a także niezwykłego Ogólnopolskiego Festiwalu Jeremiego Przybory, już 18-ego w tym roku;
- odbudowa Pałacu Saskiego jako jednego z wielu projektów, dzięki którym do Kutna wraca i przybywa więcej osób niż je opuszcza.
Finanse dla Firm mają też własne doświadczenia ze współpracy z Zarządem Miasta przy okazji wprowadzania inwestora do Kutnowskiej Podstrefy ŁSSE i były to doświadczenia znakomite, a współpraca niezwykle profesjonalna.
W trakcie programu prezentowała się firma TAP Kutno sp. z o.o., która w 2019 roku uruchomiła w Kutnowskiej Podstrefie ŁSSE w oparciu o własne know-how zakład produkcji siarczanu miedzi o przeznaczeniu technicznym i paszowym, dostarczany do klientów na całym świecie. Mieliśmy skromny udział tym przedsięwzięciu, ale o tym sza…
Kutnianom serdecznie gratulujemy!
PS. Marzy nam się więcej takich Kutn w Polsce, ale w iluż to miejscach na pytanie o możliwości inwestowania słyszeliśmy: „Inwestycje? Nie prowadzimy”.